Smiley faceEkoPro.lt - Patarimai ir ekologijos naujienos iš viso pasaulio

Švariausi vandens telkiniai Lietuvoje!

Lietuva garsėja kaip upių ir ežerų kraštas. Dauguma žmonių savo vasaras Lietuvoje praleidžia ilsėdamiesi ir poilsiaudami prie įvairių vandens telkinių. Prieš planuojamas maudynes ir kitas pramogas vandenyje, poilsiautojai turėtų įvertinti vandens būklę bei vizualiai nustatyti užterštumą. Šiame straipsnyje aptarsime ir  rekomenduosime jums kokie visgi yra švariausi vandens telkiniai ir paplūdimiai Lietuvoje.

Vandens telkiniai, kuriuose rekomenduojama maudytis

Vandens telkinių maudymosi tinkamumą dažniausiai ištiria tuo užsiimančios tarnybos, naudodamos tam skirtais, specialiais prietaisais. Vis daugiau ir daugiau ežerų ir upių yra įtrauktos į tinkamų ir skirtų maudytis vandens telkinių sąrašą. Švaros tyrimai yra atliekami pagal cheminius-fizikinius, biologinius kokybės sudaromuosius elementus. Nepaisant to, žmonės prieš brendant į vandenį turėtų įvertinti jo būklę ir patys. Užteršti ir nehigieniški vandenys dažniausiai išsiskiria prastu skaidrumu, itin dideliu vandens augalų ir žolių paplitimu bei putomis, kurios įprastai skalauja krantą. Jeigu visi ar bent keli iš šių požymių yra vandens telkinyje, sveikatos priežiūros ekspertai nerekomenduoja maudytis.

Vandens švaros lygį galima išsiaiškinti ir atsižvelgiant ar telkinyje gyvena ir veisiasi žuvys bei kiti jūros gyventojai. Yra sakoma, kad jeigu vandenyje aptiksite ar pamatysi vėžiagyvį, vanduo bus tikrai švarus, kadangi šie vandens gyvūnai gali išgyventi tik prie itin gerų sąlygų.

Remiantis kelių metų senumo atliktai tyrimais, paaiškėjo, kad Lietuva turi net 17  švarių ežerų ir net 7 upės yra įvardintos kaip labai švarios ir atitinkančios visus higienos reikalavimus. Geriausiai įvertinti, atsižvelgiant į visus švaros nustatymo rodiklius buvo: Minija, Varduva, Babrungas, Varnelė bei Venta. Šių vandens telkinių būklė buvo įvertinta nuo geros iki labai geros.

Kalbant apie rajonus, kuriuose yra švariausiu ežerai ir upės, išskiriamas Ignalinos rajonas, kadangi visi vandens telkiniai šiame rajone yra mažiausiai paveikti ir suteršti poilsiautojų.

Švariausi paplūdimiai Lietuvoje

Švariausi paplūdimiai Lietuvoje

Kelionės prie jūros vasaros metu taip pat yra neatskiriama poilsio dalis kaip ir poilsis prie ežero. Nors kaip ekspertai pastebi, Baltijos jūra yra vienas iš labiausiai, o gal net ir daugiausiai užteršta jūra pasaulyje. Pagrindinės priežastys dėl ko Baltijos jūra tapo tokia užteršta, kokia ji yra dabar – pramonės atliekos bei žemės ūkio darbai.

Tačiau, Baltijos jūra yra vienintelis žmonių pasirinkimas, kurie savo atostogas nusprendžia praleisti Lietuvoje, todėl svarbu tinkamai pasirinkti poilsio vietą. Švariausiai paplūdimiais prie Baltijos jūros yra laikomi: Nidos paplūdimys, Juodkrantės centrinis paplūdimys ir Palangos Birutės parko paplūdimio teritorija. Šiuos paplūdimius žymi mėlyna vėliava, kuri nurodo, kad paplūdimio kokybė, atsižvelgiant į vandens užterštumo lygį atitinka Europos Sąjungos kriterijus. Šios vėliavos yra išduodamos paplūdimiui jeigu jis atitinka net 29 kriterijus, pradedant nuo vandens taršos lygio bei baigiant pačia paplūdimio infrastruktūra.

Vasara toks metas, kuomet žmones laukia šiltesnės vandens ir oro temperatūros. Tačiau, kaip taisyklė, vandens telkiniai susirenka vis daugiau bakterijų tada, kai vandens temperatūra yra aukštesnė nei įprastai. Todėl vienas iš rekomenduojamų patarimų prieš planuojant savo atostogas bei maudynes, įvertinti vandens temperatūra. Jeigu jūsų pasirinkto vandens telkinio temperatūra yra aukštesnė 3-4 laipsniais nei įprastas vidurkis, atsiranda didelė tikimybė, kad šiame vandens telkinyje gali būti išaugęs mikrobų ir bakterijų skaičius.

Taigi, prieš planuojant poilsį prie ežerų ar jūros įvertinkite vandens užterštumą. Tokiu atveju išvengsite galimų susirgimų, kurie gali būti sukelti dėl užteršto vandens.